کفش اسپرت که راحت و مناسب باشد، باعث می شود تا بتوانید فعالیت های روزانه و بدنی مانند ورزش را به خوبی انجام دهید و پای شما احساس ناراحتی و خستگی نکند. داشتن کفش مناسب علاوه بر محافظت از پا در برابر سرما و گرما، خستگی و تاول از کمر و ستون فقرات شما نیز محافظت می کند. آنچه سبب می شود تا یک کفش منحصر به فرد جلوه کند داشتن زیره پی یو می باشد.
کفش پی یو به عنوان یک کفش با کیفیت و بادوام تاثیر زیادی در عملکرد کارهای روزانه شما اعم از ورزش، پیاده روی و انجام فعالیت‌ها در محل کار  دارد چرا که در صورت نامناسب بودن کفش ممکن است کار به جایی برسد که مجبور شوید درد زیادی را تحمل کرده و قادر به انجام کارهایتان نباشید.
در صورت نامناسب بودن کفش، فشاری که به پا تحمیل می شود به شکل تاول خود را نمایان می کند. یکی از دلایلی که کفش پی یو به عنوان یک کفش مرغوب شناخته شده است بخاطر زیره بادوام و منحصر به فردی است که در تولید آن به کار می رود. هر کفش خوب دارای ویژگی هایی است که آن را از بقیه متمایز می کند. داشتن زیره خوب و با کیفیت، جنس رویه کفش، راحتی و سبکی کفش از موارد مهمی است که باید در زمان انتخاب یک کفش مناسب حتما در نظر داشت.

زیره کفش پی یوکفش دارای ساختار متفاوتی است که از مواد مختلفی تولید می شود. اگر کمی به ویژگی های کفش هایی که در بازار عرضه می شوند توجه کنیم متوجه تفاوت آن‌ها در جنس، بدنه، کاربرد و زیره آن‌ها خواهیم شد. دقیق تر که اجزای کفش را مورد توجه قرار دهیم، خواهیم فهمید تفاوت زیادی میان یک کفش با کیفیت و مرغوب با کفش نامناسب با کیفیت پایین وجود دارد و همین تفاوت باعث می شود تا پای شما درون یک کفش احساس راحتی کند و بتوانید به راحتی با آن فعالیت کنید و با پوشیدن یک کفش با کیفیت پایین پای شما دچار خستگی زودهنگام و تاول خواهد شد.
همانگونه که اشاره شد کفش ها دارای ساختار یکسانی چون رویه، آستر، بدنه اصلی، زیره و کفی هستند. اما جنس آن‌ها است که باعث می شود تفاوت یک کفش خوب و یک کفش نامناسب مشخص شود.

اجزای اصلی یک کفش:

رویه کفش شامل بدنه اصلی و آستر است که پا را پوشش می دهد که می تواند از انواع چرم طبیعی و مصنوعی ساخته شود.
زیره مهمترین بخش کفش به شمار می آید زیرا زیره با زمین در ارتباط است و در صورتی که جنس زیره از مواد با کیفیت و مرغوب تولید شده باشد پای شما در زمان ورزش و پیاده‌روی احساس راحتی می کند. می توان به جرات گفت استفاده از زیره مناسب در کفش باعث می شود تا کفش در ردیف کفش های مرغوب قرار گیرد و از نظر قیمت نیز متفاوت خواهد بود.
در برخی کفش ها زیره جدا از بخش رویه و آستر کفش تولید می شود اما در برخی موارد زیره به بدنه اصلی کفش تزریق می شود و شکل یکپارچه ای را به وجود می آورد در این زمان دیگر نگران جدا شدن زیره کفش نخواهید بود.


وظایف زیره کفش:

oمحافظت از پا در زمان پیاده‌روی، ورزش و انجام کارهای روزانه، سطوح ناهموار، لغزندگی، دفع ضربه
oایجاد احساس راحتی در زمان ایستادن، راه رفتن و داشتن خاصیت انعطاف پذیری و ارتجاعی
oظرفیت تحمل بالا در برابر وزن افراد و ساییدگی
oظاهری زیبا در زمان قدم برداشتن

زیره کفش پی یو:


زیره کفش با توجه به نوع و جنس آن می تواند کاربردهای متفاوتی داشته باشد. به عنوان نمونه کاربرد برخی از زیره ها در کفش برای افرادی با کف پای صاف طراحی شده اند و برخی دیگر مناسب افرادی است که ورزش های خاص و سنگین انجام می دهند. برخی دیگر برای افرادی مناسب هستند که فعالیت‌های بدنی زیادی دارند. از این رو زیره کفش یکی از مهمترین اجزا آن محسوب می شود.
زیره پی یو از ماده پلی یورتان که به نام پی یو (pu) هم معروف است ،تولید می شود. این ماده با فشار به زیر کفش طبی زنانه تزریق شده و قالب زیره را در بر می گیرد. پایداری این زیره بالا است و می تواند فشارهایی که به پا وارد می شود را به حداقل برساند. عمر این زیره طولانی است زیرا دارای دو نوع پلی اتری و پلی استری می باشد که سلول نرم و منعطفی به آن می بخشد. این زیره استحکام خوبی داشته و در برابر مواد شیمیایی نیز مقاومت بالایی دارد از این رو برای تولید کفش هایی با ایمنی بالا از زیره هایی استفاده می شود که جنس آن پلی یورتان است.
زیره پی یو در ایران جزو پرمصرف ترین زیره برای تولیدی ها و کارخانجات تولید کفش می باشد مخصوصا کفش های ورزشی و ایمنی که در مدل های مختلفی تولید می شوند. زیره کفش پی یو یکی از مرغوبترین نوع زیره می باشد.

کفش با زیره پی یو

مزایا و معایب زیره پی یو:

•این زیره مقاوم و منعطف، وزن کمی داشته و یک جفت آن معادل یک لنگ کفش محاسبه شده است
•زیره پی یو دارای عایق حرارتی است از این رو اجازه نمی دهد تا حرارت به پا منتقل شود به همین دلیل برای تولید کفش های ایمن از این زیره بهره می برند.
•به دلیل کیفیت و مرغوبیت جنس زیره فرسایش و ساییدگی آن بسیار کم می باشد.
•امکان شکستن زیره این کفش حتی در شرایط سخت تنها 10 درصد تخمین زده شده است.
•قدرت اصطکاک زیره پی یو متوسط پیش بینی شده است.
•نوع مواد به کار رفته در تولید زیره پی یو نرم، سبک و انعطاف پذیر است.
•عمر طولانی و دوام کفش هایی با زیره pu مثال زدنی است.
•قیمت نهایی برای زیره مناسب و مقرون به صرفه است.
•قالب سازی زیره پی یو راحت و آسان است.
•زیره پی یو قابلیت تحمل وزن بالا تا 100 کیلو گرم را دارد.
•تعداد کارخانه هایی که زیره پی یو تولید می کنند، زیاد است.
•در برابر لغزش مقاوم است.
•مانع از خستگی پاها می شود.
•از مواد قابل بازیافت تولید شده از این رو با محیط زیست سازگار می باشد.
•زیره پی یو به جهت دارا بودن ایزوسیانات در برابر موج فرابنفش از خود واکنش نشان داده و زیره هایی با رنگ سفید به رنگ زرد و قهوه ای تغییر رنگ می دهند از این رو بیشتر از زیره تیره رنگ استفاده می شود.
وجود تمام ویژگی های ذکر شده در نهایت ما را به این نتیجه می رساند که زیره پی یو انتخاب مناسب و با کیفیتی برای تولید کفش پرستاری است.

جنس قالب زیره پی یو:

جنس قالب زیره ها معمولا از دو نوع است: قالب زیره پلاستیک و قالب زیره آلومینیومی.
در ایران به طور معمول زیره پی یو در ریخته گری صورت می گیرد که بین 3 الی 10 روز می توان برای 8 جفت کفش تولید نمود.
در دنیا قالب گیری توسط دستگاه cnc انجام می شود که زمان کمتری می گیرد اما در ایران به دلیل اینکه بیشتر قالب ها کپی برداری از نوع خارجی است لذا نمی توان از این دستگاه استفاده بهینه ای کرد.
قالب های زیره پلاستیکی ارزان قیمت تر هستند و البته که نسبت به نوع آلومینیومی عمر و دوام کمتری دارد. نوع قالب گیری زیره بستگی به کیفیت آن دارد که باید با کارخانه تولید زیره در این خصوص صحبت کرد.
چنانچه در زمان تولید زیره پی یو توجه کافی به آن نشود احتمال دارد که زیره دارای حباب هایی باشد که به دلیل مواد نامرغوب یا اشکال در قالب رخ دهد. این حباب ها از کیفیت کار کم می کند. گاهی این اتفاق در زیره pu کفش های برند نیز مشاهده شده است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که آب تلاش می کند از داخل مواد و قالب بیرون بزند اما چون راهی پیدا نمی کند می ترکد و تبدیل به حباب می شوند.

کفش پی یو

کاربردهای پی یو:

پی یو یک ماده پلیمری است که از ترکیب مواد شیمیایی خاص و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. پی یو در صنعت ساخت و ساز، بسته بندی، مبلمان، خودرو و کفش به کار می رود.
از آنجا که پی یو نرم و انعطاف پذیر است توجه صنعت جهانی را به سوی خود معطوف کرده است به گونه ای که موج گسترده ای از حضور آن را در بازارهای جهانی پیش بینی نموده اند که سبب افزایش ارزش دلاری آن خواهد بود.
در آمریکای لاتین بیشترین مصرف مواد پی یو را در صنعت ساخت و ساز به خود اختصاص داده است. همچنین تولید انواع فوم های سخت، فوم انعطاف پذیر، چسب و فوم های پوششی را در برگرفته است.
سهم پی یو در صنعت کفش و بسته بندی و الکترونیک 15 درصد از کل سهم جهانی آن در دیگر تولیدات می باشد.

کشورهای سازنده زیره پی یو:

در دنیا کشورهای زیادی به تولید زیره پی یو مشغول هستند که از میان آن‌ها ایران، چین و ایتالیا دارای دستگاه‌های تزریق ساخته شده هستند. البته در ایران اکثرا به صورت مونتاژ قطعات چینی و ایتالیایی است اما در این بین هستند تولیداتی که  صادر هم می شوند .

دستگاه زیره کفش پی یو:

دستگاه پی یو نقش مستقیمی در تولید زیره کفش پی یو ایفا می کند. دستگاه پی یو جهت تولید کفش پی یو شامل: ماشین پی یو ریزشی و ماشین پی یو مستقیم می باشد.

دستگاه پی یو مستقیم به دلیل استحکام تزریق و تولید زیره قوی در تولید کفش ایمنی، پوتین و کفش کوه مورد استفاده قرار می گیرد.
دستگاه ریزشی نیز در تولید انواع دمپایی، کفش های مردانه و زنانه کاربرد دارد.