برند نگل چگونه متولد شد؟

هلدینگ کهن چرم پویا در راستای حفظ اصالت ایرانی و فرهنگ پارسی، سرزمین کهن; ایران، می کوشد با انتخاب و نامگذاری اسامی ایرانی بر روی برندهای تحت مالکیت خودش که بیانگر اصالت و هویت دیرینه و کهن ایران عزیز می باشد را به نسل جوان معرفی کند. برند های کهن چرم و پارینه چرم با همین رویکرد نامگذاری شده اند.

 روستای نگل یکی از میراث های ارزشمند کشورمان در خطه کردستان می باشد که معروفیت آن به خاطر وجود مبارک قرآن خطی و تاریخی موجود در آن می باشد که با جلد چرمی صحافی شده است و همچون نگینی درخشان در موزه تاریخی روستای نگل می درخشد. هلدینگ کهن چرم پویا با افتخار این نام زیبا را برای برند جدید خود برگزیده است با این امید که بتواند نقش اندکی در معرفی این اثر فاخر به هم میهنان ایرانی مان و جهانیان داشته باشد .خدا را شکر در جستجوهای اخیر گوگل تعداد زیادی از کاربران اینترنتی واژه نگل یا معنی نگل را جستجو کرده اند که نشان دهنده توفیق ما در معرفی روستای تاریخی نگل و قرآن مقدس که به نام قرآن نگل، معروف شده است می باشد. 

مهم ترین دلایل انتخاب نام نگل برای برند جدید هلدینگ کهن چرم پویا:

1-برداشتن گامی در جهت تقویت هویت ملی سرزمین مادری و محبوب مان ایران. 

2-هویت باستانی ایران در تولیدات پوشاک و متعلقات آن کمتر مورد توجه قرار می گیرد ولی کهن چرم نگرشی متمایز با این روند را داشته و هدفش اعتلای این هویت والاست. 

3-در عصر ارتباطات و حرکت به سوی دهکده جهانی، نوعی بی هویتی ملی گریبان اکثر ملتها را گرفته است که در پی آن، هویت ملی و اصالت ایرانی نیز تا حدود زیادی، خصوصا در بین نسل جوان به حلقه ای گم شده بدل شده است. هلدینگ کهن چرم معتقد است باید به تولید برندهایی این چنین، برای بازاریابی هویت اصیل ایرانی تلاش نمود. 

4-کمک به اشتهار اماکن تاریخی و میراث فرهنگی کشور از دیگر دلایل انتخاب نام زیبای نگل برای برند جدید هلدبنگ کهن چرم پویا است.با توجه به وسعت و تنوع این اماکن، چنین جریانی می تواند زیبایی های سرزمین پر جاذبه ما را به هموطنان و جهانیان معرفی کند.

 5-.با اینکه مالک برند خودش اصالت آذری دارد اما با انگیزه وحدت بخشی بین اقوام ایرانی و پاسداشت قوم اصیل و کهن کرد دست به انتخاب نام کردی برای این برند زده است.

آشنایی با روستای نگل

روستای "نگل"از مشهورترین جاذبه های طبیعی و تاریخی استان کردستان است که فاصله آن تا شهر سنندج 65 کیلومتر است. از طریق جاده سنندج می توان به مریوان رفت. این روستا در دره ای عمیق است که دور تا دور آن توسط کوه ها احاطه شده است.یکی از علل طراوت و سرسبزی این روستا عبور رودخانه "شوشیر" است.همه ساله طبیعت گردان و کوهنوردان به این روستای جذاب به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی بی نظیر سفر می کنند.یکی دیگر از جاذبه های طبیعی روستای نگل دریاچه "چال آب" است که در فاصله چند کیلومتری روستا، در کوه های سرسبز قرار گرفته است.در فاصله 5 کیلومتری روستا می توانید به دریاچه سد نگل برسید که چشم انداز بسیار زیبایی دارد.

از آثار تاریخی این روستا می توان به بقایای یک قلعه ساسانی معروف به قلعه یزدگردسوم اشاره کرد که مربوط به دوره صفوی است.از دیگر آثار باستانی می توان به قلعه گاه اشاره کرد، که اطلاعاتی در مورد تاریخچه آن در دست نیست.مسجد نگل یکی از قدیمی ترین مساجد روستا به شمار می آید.

موقعیت جغرافیایی روستای نگل

نگل در استان کردستان و در بخش کلاترزان شهرستان سنندج واقع شده است.طبق سرشماری سال 1385 جمعیت این روستا 1.697 نفر، معادل 414 خانوار بوده است. این روستا در یک دره قرار دارد که از جنوب آن رودخانه "شوشیر" عبور می کند و از طرف شمال توسط کوه "حسن عالی"، از جنوب شرقی توسط کوه "پل چرمو"، از جنوب توسط کوه "فژاکان" احاطه شده است. این روستا از شمال غربی به دره "کانی چرمو" و کوه "کوره میانه" ،از غرب و جنوب غربی به دره "کاچول" و از شمال شرقی به "رسنی دره" راه دارد.

جاذبه های روستای نگل

 • موزه روستای نگل

این موزه در سال 1392 تاسیس شد و شامل دو بخش قرآنی و مردم شناسی است.در حقیقت می توان گفت این موزه اولین موزه روستایی کشور است.اقلامی که در این موزه نگهداری می شوند توسط مردم روستا به موزه هدیه شده اند که قدمت آن ها از 50 تا 200 سال است و شامل زیورآلات، اجناس و ابزار کشاورزی و ... می شود.

موزه روستای نگل

 • دریاچه چال ئاو

اگر روستای نگل را به مقصد طبیعت گردی انتخاب کردید باید حتما به دریاچه طبیعی "چال ئاو" در مسیر صعود به قله کوه "کوره میانه" که در فاصله 1.5 کیلومتری روستا قرار دارد، سر بزنید.

 • آبشار قه لوه زه

در هنگام صعود به قله "کوره میانه" و گذر از دره "کانی چه رمو" آبشاری زیبا  که "قه لوه زه"نام دارد به چشم می خورد که آب این آبشار از برف های دامنه قله تامین می شود.

 • تپه های باستانی نگل

از تپه های باستانی این روستا می توان به تپه قلعه گاه، تپه می خان و قلعه دی یه ر، نام برد.تنها تپه ای که در آثار ملی کشور به ثبت رسیده تپه باستانی قلعه گاه است . تاریخ ثبت این قلعه 23 شهریور 1382 است.

تپه های باستانی نگل

 • نخستین پل خشتی روستای نگل

به منظور ارتباط میان سنندج و مریوان نخستین پل خشتی تاسیس شد که در فاصله یک کیلومتری از روستای نگل در کردستان قرار دارد.ادر زمان امان الله خان اردلان والی سنندج، همزمان با بنای مسجد دارالاحسان، پل خشتی که معروف به پل بزرگ است، ساخته شد.در آن زمان والی سنندج ارادت خاصی به روستای نگل و قرآن موجود در آن داشت.

نخستین پل خشتی روستای نگل

درباره قرآن نگل

داستان پیدا کردن این قرآن نفیس به حدود هزار سال پیش برمی گردد.در آن زمان چوپانی گوسفندان خود را برای چرا به دره ای می برد، هنگامی که گوسفندان مشغول چرا بودند چوپان نیز به گوشه ای می رود تا استراحت کند در همین هنگام شاخه گلی نظر او را جلب می کند ، چوپان برای چیدن گل بر می خیزد و به سمت گل می رود. چوپان سعی می کند در هنگام چیدن گل آسیبی به آن نزده و در عین حال گل را از خاک بیرون بکشد، بعد از تلاش چوپان و بیرون آوردن گل، چاله ای در خاک ایجاد می شود و صندوقی نمایان می شود، که نظر چوپان را به خود جلب می کند. چوپان بعد از اینکه فهمید نمی تواند صندوق را به تنهایی از خاک بیرون بکشد به روستا رفت و از اهالی روستا کمک خواست.

مردم روستا، بعد از بیرون آوردن صندوق و باز کردن آن متوجه گنجینه موجود در آن شدند.این گنجینه ی خطی و تاریخی که قرآن نگل است برای مردم روستا بسیار مقدس به شمار می رود به همین دلیل در همان مکان مسجدی بنا شد و باعث شد تا مردم به اطراف مسجد نقل مکان کرده و روستای نگل را پدید آوردند.

درباره قرآن نگل

جنس این قرآن از پوست آهو است و به زبان کوفی نگاشته شده است که طبق تحقیقات کارشناسان براین باورند این قرآن یکی از چهار نسخه ای است که در زمان خلیفه سوم، حدود هزار سال پیش به مناطق مختلف دنیا ارسال شد که یکی از این مناطق ایران بوده است.در حال حاضر این قرآن در روستای نگل نگهداری می شود.جنس صفحات این کتاب از چرم بوده که رنگ آن قهوه ای است و با آب طلا مزین شده است.برای زیباتر شدن صفحات از نقوش گیاهی در حاشیه های کتاب استفاده شده است.طول این کتاب نفیس 38 سانتی متر و عرض آن 21 سانتی متر است.این کتاب گرانبها بارها سرقت شده است ولی هر دفعه، کتاب به روستا بازگردانده شده است. به همین دلیل به دستور مقام معظم رهبری قرآن نگل در محفظه ای شیشه ای و ضدگلوله، در مسجد نگهداری می شود.

این قرآن برای اهالی روستا بسیار ارزشمند است و اعتقاد بر این دارند که این قرآن می تواند مشکل گشا باشد و در بسیاری از موارد مردم برای طلب حاجتشان به آن متوسل می شوند.


 قرآن نگل
قران روستای نگل

محفظه نگهداری قران نگل

بازدید مردم از قران نگل

فرآیند مرمت قرآن تاریخی نگل

در زمان مرمت قرآن تاریخی نگل، فرماندار وقت شهرستان سنندج ،مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان، بخشدار کلاترزان و جمعی از مسئولین و ... ، شخصا به روستای نگل رفته و پس از صحبت با مرمتکار این کتاب  پیشرفت کار را نیز بررسی کردند.

بازدید مسئولین از قران نگل

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان در این خصوص گفت:

 قرآن نگل از با ارزش ترین و کم نظیر ترین قرآن های به جامانده و قدمت دار در سراسر دنیا است.این قرآن توسط مردم روستا نگهداری می شود، چرا که مردم کردستان برای این قرآن احترام و حرمت خاصی قائل هستند.

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان در جهت نگهداری هر چه بهتر این گنجینه با ارزش دستور به ساخت ویترینی هوشمند و ضد سرقت داده است.از دیگر اقدامات این اداره ساخت موزه نگل می باشد.از آنجائی که ممکن است این قرآن تخریب شده و از بین برود اداره میراث فرهنگی استان اقدام به عقد قرارداد برای مرمت و بازسازی قسمت هایی از قرآن که اسیب دیده با جناب آقای حمید ملکیان از ماهرترین اساتید مرمت نسخ خطی ،کردند.تا امروز قسمت هایی از قرآن مرمت شده است.

حمید ملکیان

حمید ملکیان در جمع خبرنگاران در مورد قرآن نگل گفت: این قرآن تاریخی از نظر زیبایی هنری و قدمت منحصر به فرد است.

 جناب ملکیان بیان کرد که اگر کار مرمت این نسخه خطی آغاز نمی شد قطعا تا چند سال آینده چند صفحه از این کتاب پودر می شد. خوشبختانه مرمت این قرآن شروع شده و بیشتر صفحات آن مرمت شده است.علت پوسیدگی صفحات این کتاب می تواند مرکب آن باشد که اسیدی شده و پوست را می پوساند.ملکیان بهترین روش برای ترمیم این کتاب را، روش وتزی که در اروپا، امریکا و ایران نیز انجام می شود دانست .طبق تکنولوژی های روز دنیا که شامل اسید زدایی، هیدپرکسید کلسیم و نانو است، کار مرمت این قرآن انجام شد.بخش هایی هم که کار مرمت آن ها تمام شده است بعد از نظافت و شستشو در جای خود قرار می گیرند.برخی از این صفحات برای مرمت نیاز به زمان بیشتری دارند که سعی شده تا طی چند ماه کار آن به اتمام برسد.

وی ادامه داد: در هنگام مرمت این قرآن موجودیت و اصالت سند حفظ شده و هیچگونه تغییری که به اصل و ماهیت قرآن وارد کند را انجام نمی دهند و فقط قسمت هایی که الحاقاتی بد منظره و یا کمبود هایی داشته باشند مورد مرمت قرار گرفته و یا اضافه می شود.


هلدینگ کهن چرم پویا دارای سه برند زیر مجموعه می‌باشد:

 • کهن چرم (ارائه دهنده کمربند، کیف و کفش چرمی لوکس)
 • پارینه چرم (ارائه دهنده کمربند، کیف و کفش چرمی اقتصادی)
 • نگل (کیف و کفش چرم مصنوعی با کیفیت و قیمت مناسب)

مشخصات فنی کفش نگل مدل تابان

رویه کفش: چرم مصنوعی درجه یک (ممتاز)

 • سبک و انعطاف پذیر
 • شکل و حالت باثبات‌تر نسبت به چرم طبیعی
 • نسبت به چرم طبیعی دیرتر تغییر شکل می‌دهد (دیرتر دفرمه می‌شود)
 • قیمت مقرون به صرفه‌تر نسبت به چرم طبیعی
 • سهولت در بکارگیری هرگونه چاپ بافت و الگو
 • طرح‌ها و رنگ‌های متنوع
 • عدم ذبح حیوانات جهت استفاده از پوست آن ها برای چرم طبیعی

زیره کفش: پلی اورتان (PU)

 • پرکاربردترین نوع زیره کفش در ایران
 • دوام بسیار بالا
 • سبک و انعطاف‌پذیر
 • احتمال شکستگی بسیار پایین
 • قدرت اصطکاک بالا
 • مقاومت در برابر لغزش و سطوح مرطوب
 • بر روی سطوح، لیز نمی‌خورد
 • نرم و در عین حال دارای استحکام بالا
 • زیره کفش تابان، مشبک و ضخامت آن به میزان استاندارد 3.5 سانتی متر است که این امر موجب می‌گردد تا فشار کمی به کمر، پا، ستون فقرات و گردن فرد وارد شود. ضخامت زیره کمتر از این میزان، موجب آسیب به کمر و پا می‌شود.
 • استفاده از زیره پلی اورتان، مقاومت زیره را در برابر سطوحی مانند شن، خاک یا آسفالت افزایش می‌دهد.

آستر کفش: پارچه

استفاده از پارچه در آستر کفش، موجب افزایش گردش هوا و کاهش تعریق پا در کفش می‌گردد.

کفی کفش: دو تکه و دورنگ

کفی کفش تابان از دو قسمت ابری (پفکی) و پارچه‌ای تشکیل شده است که علاوه بر زیبایی، موجب راحتی پا در کفش می‌شود و فرد می‌توان ساعات زیادی از شبانه روز را با این کفش طی کند بدون اینکه احساس خستگی نماید.

کاربرد:

 • پیاده روی
 • محل کار
 • استفاده روزمره

مزیت‌های ویژه کفش تابان:

 • دست دوز زیره چسبان
 • دور دوخت (از بغل، شکافته نمی‌شود)
 • قالب استاندارد و سایزبندی مطابق با آناتومی پای ایرانیان
 • مدل‌های متنوع و متناسب با سلیقه سنین و اقشار مختلف جامعه
 • ضمانت شش ماهه
 • عودت کالا پس از 15 روز خرید در صورت عدم رضایت
 • رنگ بندی متنوع (مشکی، سفید، سرمه‌ای، قهوه‌ای و طوسی)
 • سایزبندی مناسب نوجوانان، جوانان، بزرگسالان (48-36)
 • سایز ویژه بزرگ پا 48-45
 • مناسب برای آقایان و خانم‌ها